Share
Running a business often entails headaches and expenses that tend to stay out of the clients sight.
Thats why they might not be aware of how much time and money goes into the final result.
And if people are booking it and your clients are happy, then youre doing it right.
Now lets dive into the pricing on this table.
First of all, it was 25 feet long.
We used all artisan cheeses for this board.
For those who dont know, thats a six-and-a-half-hour drive.
We had to stay in a hotel and I had to bring a team to make this bread.
So before you get your panties in a wad do your research.
Emmy explained all that in another video that received millions of views.
The woman decided to break down the price
Oh, so you think youre funny.
Lets keep in mind that the profit margin in the food industry is not great, guys.
This is why restaurants and companies go under.
Its about 20 to 30%.
Now lets get into it.
We charged $7000 for this grazing table.
It came out to about $550 in artisan cheeses that we sourced.
We spent $150 on the charcuterie.
That ran us about $75.
Thats about $100.
Now lets factor in the fresh fruit.
So thats grapes, strawberries, blackberries, blueberries, the whole nine yards.
Thats roughly $300.
Our little veggie crudite stations, we had two of them, that was about $75.
Now lets factor in all of the other stuff to make your grazing table a grazing table.
So thats literally anything besides the cheese and meat and the fruit.
So youre talking crackers, baguettes, dried fruit, nuts, all the… all everything else.
That I would value at about 300, but thats out of our inventory.
Thats about $50, including the napkins.
As I mentioned in my follow-up video, this was in Northern California, were based in LA.
So this is about $300 in gas costs for us to drive six hours to Napa Valley.
And there were two of us doing this.
So we had a two-night stay in a hotel and everything like that.